НАЧАЛО Други

Пазарът на петрол продължава да страда – какво да очакваме?

21.01.2024 10:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Пазарът на петрол продължава да страда – какво да очакваме?

Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) световният пазар на петрол е изправен пред предизвикателство, характеризиращо се с нарастващо предлагане и отслабващо търсене.

Основните фактори, които оказват влияние върху тази ситуация, са нестабилният икономически растеж, повишената ефективност на потреблението и увеличаването на броя на електрическите превозни средства. ОПЕК+ се бори с намаляващия си пазарен дял, особено под въздействието на засилените доставки от САЩ, Бразилия, Гвиана и Канада.

Въпреки непрекъснатото нарастване, световното търсене на петрол се забавя. МАЕ прогнозира увеличение с 1.2 милиона барела на ден през 2024 г., в сравнение с рязкото нарастване с 2.3 милиона барела на ден през 2023 г. Сред факторите, допринасящи за това забавяне, са умереният икономически растеж, повишената ефективност на потреблението и все по-широкото внедряване на електрически превозни средства и превозни средства, задвижвани с батерии.

Значителна пазарна сила, допринасяща за дисбаланса, е очакваното рязко увеличение на предлагането от САЩ, Бразилия, Гвиана и Канада, което заедно се очаква да увеличи предлагането с 1.5 милиона барела на ден през 2024 г. Сред тях Бразилия е единственият член на ОПЕК+.

Въпреки опитите на ОПЕК+ да ограничи предлагането, начело със Саудитска Арабия и Русия, цените на петрола, особено на бенчмарка Брент, спаднаха под $80, в сравнение с близо $100 преди това.

Геополитическото напрежение в Близкия изток създава допълнителни рискове за пазара. Неотдавнашните военни действия срещу цели на хутите в Йемен, в отговор на нападенията срещу петролни танкери в Червено море, пораждат опасения за потенциални смущения в петролните потоци. МАЕ отчита тези рискове, като същевременно запазва прогнозата си за “сравнително добре снабден” пазар през 2024 г.

Забележително е, че западните санкции срещу руския петрол показват все по-малка ефективност. През декември износът на руски суров петрол се увеличи с 500,000 барела на ден, достигайки рекордно висок месечен показател от 7.8 милиона барела на ден. Това превръща Русия във втория по големина производител на петрол в света, отстъпвайки единствено на САЩ.

В заключение, петролният пазар е изправен пред предизвикателствата на увеличеното предлагане и намаленото търсене, като определени региони допринасят за дисбаланса. Геополитическото напрежение в Близкия изток и устойчивостта на руския износ на петрол въпреки санкциите допълнително усложняват глобалния петролен пейзаж.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

OpenAI отричат слуховете, че стартират собствена търсачка

OpenAI отхвърли слуховете за представяне на търсачка, работеща с AI, по време на предстоящото събитие в понеделник, противно на широко разпространените очаквания.

12.05.2024 3:00 2 мин. четене

Американски регулатор започва мониторинг на Binance за период от 3 години

Според източници, запознати с въпроса, Министерството на правосъдието на Съединените щати (DOJ) е привлякло международната консултантска фирма Forensic Risk Alliance (FRA) да наблюдава борсата за криптовалути Binance и дали тя спазва регулаторните задължения за следващите три години.

12.05.2024 0:00 1 мин. четене

Обемите на крипто борсите регистрираха спад за първи път от 7 месеца насам

През април се наблюдава забележителен спад в кумулативния обем на спот търговията на централизираните крипто борси, което е първото месечно намаление от седем месеца насам, както съобщава The Block Data Dashboard.

11.05.2024 22:00 1 мин. четене

Крипто трейдинг ботове – заслужават ли си?

Ботовете за търговия с криптовалути стават все по-популярни сред трейдърите, които се стремят да се възползват от волатилността на криптовалутите и денонощната среда за търговия.

11.05.2024 21:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.